Tarımın Geleceği: Dikey Tarım nedir

50 viewsEv ve Bahçe
0

Dünya nüfusunun her geçen gün biraz daha artması, tarım alanlarının azalması ve şehirlerden uzaklığı gibi konular insanoğlunu yeni arayışlara itmiş ve sonuç olarak dikey tarımı bize getirmiştir. Dünya nüfusunun birtakım istatistik kurumlarına göre 2030 yılında 10 milyar gibi bir rakama ulaşacağı bildiriliyor. Buna ek olarak dünya üzerindeki 3200 milyon hektar tarım arazisi insanoğluna yakın gelecekte yetmeyecek. Ayrıca uluslararası tarım örgütünün yaptığı açıklamalarda son zamanlarda dünyadaki her bireye düşen tarım alanının %20 oranında azaldığı belirtildi.

Gelecek için oldukça büyük bir probleme neden olacak bu soruna bilim adamları çözüm olarak dikey tarımı göstermiştir. Peki dikey tarım nedir? Dikey tarım gündelik hayatta besin olarak tükettiğimiz yiyeceklerin kapalı alanda kat kat şekilde daha az iş gücü ve daha az masrafla üretildiği tarım yöntemidir. Bu yöntemin en büyük faydalarından birisi açık havada olmayacağı için böceklerden arınmış olması olacaktır. Buna ek olarak herhangi bir meyve veya sebzenin üretimi için mevsimi beklenilmeyecek bunun için yapay ışıklandırma ve sulama yöntemleri kullanılmaktadır.

Dikey tarıma dair gelişmeler böyle iken önde gelen birçok ülke dikey tarım için araştırma ve geliştirmelerde bulunarak bunu ilerletmenin peşindeler.

Cevabını yaz