Öfke Beyinde Nasıl Oluşur

0

Gün içerisinde aşırı stres ve yoğun iş temposunda sürekli olarak öfkeleniyoruz. Peki öfkelendiğinizde beyninizde ne tür etkiler ortaya çıkmaktadır? Öfke ile nasıl başa çıkabiliriz? Serebral korteks beynimizin karar alma ve mantık bölümüdür. Duygu merkezi ise limbik adlı sistemdir. İnsan öfke duygusuna kapıldığında ilk olarak limbik sistemini kullanıyor. Yani öfkelendiğiniz pişman olacağınız işleri size limbik sistemi verirken mantıklı kararları ise serebral korteks bölümü vermektedir.
Limbik sisteme tekrar dönecek olursak bu sistemin içerisinde amigdala adlı bir yapı bulunur. Bu yapıda duygusal hatıralar barınır. Ayrıca burası size savaş veya kaç dediği hayatta kalma içgüdülerini barındıran kesimdir. Çevrenizden algıladığınız her şey ilk olarak amigdalaya iletilir. Burada harmanlanan bilgi limbik sisteme mi yoksa kortekse mi gideceği kararlaştırılır. Gelen bilgiler duygusal tarzda ise amigdala bilgiyi limbik sisteme gönderir. Bu sayede beynimizin bilinçaltı kısımları tepki vererek hareket etmemizi sağlar. İşte kısaca öfke bu yolu izleyerek çevrenize verdiğiniz tepkileri belirler.
Öfkenin en büyük zararlarından biriside duygusal patlamaya ve kişinin kendisini kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu patlama sonucu insan sağlıklı düşünme yetisini kaybeder ve aşırı öfke sonucu daha sonra aşırı pişman olabileceği şeyler yapabilmektedir. Öfke hormonunun vücuttaki etkisi 20 dakikada geçmektedir. Öfkeye kapıldığınız zaman aklınıza bunu getirerek 20 dakika boyunca oturarak ve yatarak sakinleşmeye çalışın.

Cevabını yaz