Elon Musk kimdir ve Fikirleri nedir

71 viewsGüncel
0

Tesla elektrikli arabalardan Spacex şirketine kadar birçok firmanın kurucu lideri Elon Musk son yılların en büyük girişimcileri arasında yer almaktadır. Peki oldukça parlak bir girişimci olan Elon Musk kimdir?
28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’nın Pretoria bölgesinde dünyaya gelen Musk çocukluğunun büyük bir bölümünü burada geçirdi. Daha henüz 10 yaşında bir bilgisayar alarak programlamaya merak salan Musk 12 yaşına geldiğinde bir oyun programlayıp satarak 500 dolar kazanmayı başarmıştı. 17 yaşında Afrika’dan ayrılarak Kanada’ya yerleşen Musk buradan da ABD’ye geçti.
Amerikanın Pennsylvania eyaletinde bulunan Musk buradaki üniversiteden mezun olarak yüksek lisans eğitimi için Stanford Üniversitesine kayıt olan Musk 2 günün ardından bu programdan ayrılarak öz kardeşi Kimbal Musk ile ortaklaşa Zip2 adlı şirketi kurdu. Kurduğu ilk şirketin oldukça kısıtlı imkanlarına ve bütçesine rağmen oldukça fazla çalışan Musk oldukça zor günler yaşamıştı. 2 yıl boyunca şirketi ayakta tutan Musk internetin yaygınlaşmaya başladığı 1999 yıllarında dönemin en büyük arama motoru AltaVista Zip2 için Musk’a 341 milyon dolar öderdi. Musk bu teklifi geri çevirmedi ve bugünlere gelen ilk adımını o gün atmıştı.

Cevabını yaz